“Gelinlik her genç kızın rüyası…” derler. Fakat bu her zaman böyle olmak zorunda değildir. Elbette rüya gibi bir gelin olmanın hayalini kuranlar çoğunluktadır ama ufak bir kesim de bu kadar anlam yüklemiyor olabilir. Emin olduğumuz tek şey o beyaz gelinliğin içinde herkesin kendini büyülenmiş hissettiğidir. Gelinlik bulma süreci biraz stresli ve soru işaretli geçebilir. Özellikle nasıl bir gelinlik giyeceğini bilmiyorsan. Bu yüzden şimdi biraz rahatla ve 10 basit adımda uygun gelinliğini bul!

1- Bütçeni Belirle

Herhangi bir gelinliğe bakmadan önce maksimum ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin. Bu hem sizi kolaylaştırır hem de elbise seçeneklerinizi daraltır. Mağazaya girdiğinizde bütçenizi ileterek daha iyi yönlendirmeler alabilirsiniz.

2- Tarzını Bul

Kafanızda bir gelinlik modeli belirlemeden mağazaya giriş yapmayın deriz. Eğer gidince aklıma bir şeyler gelir derseniz, işte o zaman yandınız demektir. Bu demek oluyor ki kafanız çok karışacak, herkesten bir fikir gelecek ve kararınız zorlaşacak. Bu yüzden hem mekana uygun olabileceğini düşündüğünüz hem de sizi sıcak hissettirecek modellere bir göz atmanızda fayda var.

3- Yanına Nedimeni Al

Gelinlik denemelerinde yanında istediğin arkadaşını / aileni al. Birkaç kişinin sana olan desteği seni daha rahatlatacak ve takıldığın noktalarda tavsiye alabilmeni sağlayacaktır.

4- Mağaza Bakınmaya Başla

Artık ön hazırlığın tamam. Şimdi etrafa bakma zamanı geldi. Gideceğiniz mağazaları önceden arayın ve randevu alın. Aralarda mola vermeyi unutmayın. :)

5- Gelinliği Satın Al

İçinde rüya gibi hissettiğin gelinliği bulduktan sonra ön ödeme yaparak o gelinliğin artık senin olduğunu ilan edebilirsin. Mutlaka prova tarihlerini belirleyin ve teslim alacağınız tarihe özellikle dikkat edin. Ne son dakikaya kalsın ne de düğünden çok önce olan bir tarihe. Önceden alırsanız olası kilo değişiklikleriyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar teslimatı orta bir tarihte olsun.

6- Aksesuarlarını Bul

Size hava katacak aksesuarlarınızı bulmaya başlayabilirsiniz. Buna iç giyiminiz de dahil! En önemli aksesuarlarınız ise takılarınız. En çok yakışanı bulacağınızdan eminiz.

7-  Gelinliğin İlk Provası

İlk prova genel olarak tüm ayrıntıları konuşacağın, istediklerini veya istemediklerini söyleceğin zamandır. İlk uyum, ilk deneyim. Gelinlikte rahat hareket edebileceğinden emin ol. Herhangi bir içine sinmeyen noktayı söylemek için en doğru an bu an! İlk prova sonrası gideceğin her provada kilo değişikliğin mutlaka olacaktır, sakın korkma. Son haftada mucizevi bir şekilde üstüne oturan bir gelinliğin olacak!

8- Gelinliğin Teslimi

İşte o büyülü an geldi çattı. Artık gelinliğin hazır ve tamamen sana özel. Bu muhteşem anda yanında sevdiklerin mutlaka olmalı. Ufak bir adetten de bahsetmeden geçmeyelim; gelinliğin dikimi tamamen sonlandıktan sonra bereket olsun diye gelinin başından aşağı şeker dökülmeli! :)